پارک علم و فناوری گیلان
درباره شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP)
 

ایده تاسیس شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی (Inter-Islamic Network on Science and Technology Parks: INSTP) با هدف کاهش شکاف فناوری میان جوامع اسلامی و کشورهای توسعه یافته، با افزایش سطح تحقیق و توسعه، توسعه فناوری در میان کشورهای اسلامی، تقویت روابط بین پارک های علم و فناوری و ترویج همکاری های علمی و مبتنی بر فناوری میان کشورهای اسلامی شکل گرفته است. علاوه بر این، تسریع پیشرفت در فناوری های جدید و در حال ظهور و همچنین افزایش سرعت جهانی شدن، کشورهای اسلامی را به سمت یکپارچه سازی تحقیقات و تعامل بیشتر در این زمینه سوق داده است. بنابراین، این شبکه به عنوان یک مرکز و موسسه کانونی، میان پارک های علم و فناوری در کشورهای اسلامی، ابزاری قدرتمند برای توسعه کارآمد و پایدار در این کشورها است.

در همین راستا، در سیزدهمین نشست مجمع عمومی کامستک (آوریل 2008، اسلام آباد)، تصمیم اولیه برای ایجاداین شبکه گرفته شده و جمهوری اسلامی ایران مامور تهیه مطالعات امکان سنجی این شبکه گردید. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز، انجام این مهم را به پارک علم و فناوری گیلان محول نمود.

در چهاردهمین نشست کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری های اسلامی (ژانویه 2011، اسلام آباد)، تاسیس شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و پارک علم و فناوری گیلان از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران به عنوان دبیرخانه و محل استقرار این شبکه انتخاب گردید.دبیرخانه شبکه نیز پس از طی مراحل قانونی و تمهید مقدمات، به صورت رسمی توسط جناب آقای پروفسور عطاءالرحمن هماهنگ کننده وقت کل کامستک (کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاریهای اسلامی) در تاریخ 17 دی ماه 1390 در پارک علم و فناوری گیلان افتتاح گردید.

در حال حاضر 31 پارک علم و فناوری و مرکز رشد از 21 کشور اسلامی و همچنین 30 پارک علم و فناوری و مرکز رشد از ایران عضو این شبکه هستند.
 
 
اهداف شبکه
1.    مشارکت در رشد فناوری کشورهای اسلامی
2.    حمایت از فناوری های نوین در کشورهای اسلامی
3.    کمک به تجاری سازی دانش فنی
4.    حمایت از تولید محصولات دانش بنیان و کارآفرینی در کشورهای اسلامی
5.    افزایش همیاری و همکاری میان کشورهای اسلامی
6.    بهبود وضعیت و نقش پارک های علم و فناوری کشورهای عضو در پروژه های توسعه ملی و منطقه ای
7.    مشارکت در ارتقاء و بهبود سطح علمی و فناوری کشورهای عضو
8.    فراهم سازی زمینه و مقدمات لازم جهت برقراری همکاری و تعامل بین پارک های علم و فناوری، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و واحدهای صنعتی در کشورهای اسلامی
تماس با دبیرخانه
 013-33461812
 
 محل استقرار
رشت- بلوار شهید بهشتی- میدان انتظام-مجتمع اداری انتظام - پارک علم و فناوری گیلان - واحد 104
کمیته اجرایی شبکه
کمیته اجرایی شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی دارای 4 عضو است که دبیرکل شبکه به عنوان عضو ثابت کمیته بوده و 3 عضو دیگر با برگزاری انتخابات در مجمع عمومی شبکه و از میان اعضا انتخاب می شوند. 
 
اعضای کمیته اجرایی شبکه 
 
تیم اجرایی شبکه
 
 
 
اخبار دبیرخانه
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پارک علم و فناوری گیلان می باشد.
Powered by DorsaPortal