دکتر رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بازدید از پارک علم و فناوری گیلان:

مراکز رشد و مراکز نوآوری و پارک های علم و فناوری، مهمترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی کشور هستند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با هدف بررسی عملکرد فعالیت های پارک علم و فناوری گیلان و مراکز رشد این استان از مجتمع نیمه صنعتی فشتام و پروژه توسعه زیرساخت‌های طرح جامع پارک علم و فناوری گیلان بازید کرد و همچنین از مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی بازید نمود و از نزدیک با مدیران این شرکت های فناور و دانش بنیان گفتگو کرد.

 
 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با هدف بررسی عملکرد فعالیت های پارک علم و فناوری گیلان و مراکز رشد این استان از مجتمع نیمه صنعتی فشتام و پروژه توسعه زیرساخت‌های طرح جامع پارک علم و فناوری گیلان بازید کرد و همچنین از مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی بازید نمود و از نزدیک با مدیران این شرکت های فناور و دانش بنیان گفتگو کرد.

ایشان ضمن بازدید از مجتمع کارگاهی نیمه صنعتی فشتام گفت: هم اکنون در کل کشور 49 پارک علم و فناوری ایجاد شده و هر یک از استان های کشور یک پارک علم و فناوری مستقر در استان دارد. که یکی از پارک های علم و فناوری رشد یافته و بسیار فعال ما در استان گیلان و همین پارک علم و فناوری گیلان است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به مدیریت پارک ها در کشور بیان داشت: عمده‌ی پارک‌های ما برخواسته از دانشگاه هستند، هم نیروی انسانی و هم مدیریت پارک‌ها، که بیشتر مدیران مراکزرشد و روسای پارک‌های کشور از اساتید دانشگاه هستند چراکه در دانشگاه هم از نظر علمی و هم از نظر اجرایی تجربه کسب کرده‌‌اند و خوشبختانه این امر سبب شده چون پارک‌ها از دل دانشگاه هستند یک پیوند وسیع و مستمری را با نهادهای علمی و دانشگاه‌ها برقرار نمایند. از جمله پارک علم و فناوری گیلان و این جای خرسندی دارند چون اگر شرکتی بخواهد دانش بنیان باشد باید ریشه در نهاد علمی داشته باشد و به این معنا است که ما از متن نهاد علمی و نهادهای دانشگاهی، نهادهای فناورانه استخراج کنیم و از متن نهادهای فناورانه، نهادهای دانش بنیان بیرون بیایند تا واحدهای تولیدی و اقتصادی رشد کنند.

وی افزود: شرکت هایی که در پارک علم و فناوری گیلان هستند اکثرا از یک فضای محدود شروع کرده و الان دامنه فعالیت خود را به سطح استان و کشور و بعضا بصورت برون مرزی گسترش داده‌اند و این یعنی از یک فضای علمی به یک فضای توسعه فناورانه و سپس به یک فضای تولید و اقتصادی گسترش پیدا کرده و این مسیر خوشبختانه در کشور طی می شود. که امیدوارم مسیر گسترش آن تبدیل به یک جریان ملی بشود.

دکتر غلامحسین رحیمی در ادامه گفت: و باید اعلام کنم در استان گیلان به همت پارک علم و فناوری گیلان، اکثر شهرستان‌ها مرکز رشد دارند و درخواست ما این است که همه‌ی مسئولین استانی و بخصوص مدیران شهرستان‌های مختلف به پارک علم و فناوری کمک کنند تا در شهرستان ها، اگر مرکز رشد ندارند مرکز رشد واحدها فناوری حتما احداث نمایند و آن شهرستانی که مرکز رشد دارند آن را توسعه دهند. چون مراکز رشد و مراکز نوآوری ما و پارک های علم و فناوری ما مهمترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هستند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: طبق آمار در پارک‌های علم و فناوری کشور بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش بنیان مشغول بکار هستند و تعداد قابل توجهی هم مدارک دکترا دارند و هیج بستری فعلا در کشور بهتر از پارک‌ها و مراکز رشد برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی نداریم. لذا هرچقدر می‌توانیم باید در توسعه این فضا بکوشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم علاوه بر بازدید از مجتمع نیمه صنعتی فشتام از طرح توسعه زیرساخت‌های طرح جامع پارک علم و فناوری گیلان و همچنین از مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی بازید نمود و از نزدیک با مدیران این شرکت‌های فناور و دانش بنیان گفتگو نمود.

در این بازدید که در عصر پنج شنبه 20 خردادماه انجام شد آقای دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان و دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان نیز حضور داشتند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

تاریخ:
1400/03/20
تعداد بازدید:
137
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پارک علم و فناوری گیلان می باشد.
Powered by DorsaPortal