۱۳۹۸/۵/۲۸
ورود کاربران English
عنوان صفحه
همایش ملی
همایش ملی
همایش ملی
 
 

:: معرفی همایش

 

تبیین مسئله و نیازدانشی:

یکی از مطالبات اصلی فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) طی سالیان اخیر، تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه‌بر دو ظرفیت مهم و اثرگذار یعنی دستگاه‌های اجرایی و مردم می‌باشد. استان گیلان دارای ظرفیت عظیم طبیعی و انسانی و اقتصادی می‌باشد و مطابق آمارهای موجود، استان گیلان حائز رتبه بالای کشوری در تولید محصولات کشاورزی فندق (اول)، زیتون (اول)، چای (اول)، برنج (دوم)، میوه سردسیری (دوم)، تولید ماهی گرم آبی (دوم)، آبزی‌پروری (دوم)، بادام‌زمینی، کرم ابریشم، داروهای گیاهی، مرکبات و...)، نیروی انسانی متخصص دانشگاهی، شرایط محیطی مناسب (دریا، جنگل، جلگه، رود، بارش فراوان، خاک حاصلخیز) می‌باشد؛ اما علیرغم قوت‌ها و فرصت‌های فراوان درزمینه اقتصادی با چالش‌های فراوانی در بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها روبرو است. باوجود تعدد سازمان‌های متولی در امر تحقق اقتصاد مقاومتی استان، شاهد فعالیت محسوس و اثربخش در این عرصه نیستیم. مطابق آمارها استان گیلان از حیث درآمد در رتبه 14 کشور قرار دارد و یا بر اساس تحقیقات باسنی و لطیفی (فصلنامه رفاه اجتماعی -شماره 37) شاخص رفاه اقتصادی مردم گیلان در رتبه پائین 18 برخورداراست. ازجمله شواهد این امر: هجوم بی‌رویه روستاییان به شهرنشینی در کل استان (تغییر نسبت جمعیتی روستاییان به شهرنشینان در طی 3 دهه گذشته از 70 درصد روستا و 30 درصد شهر تبدیل به 30 درصد روستا و 70 درصد شهر شده است)، بروز اعتراضات صنفی و تجمعات و سوءاستفاده معاندین در شهرستان‌های رشت، رضوانشهر، لنگرود و لاهیجان طی مهروموم‌های 92 تا 96 و تبدیل آن به مسائل امنیتی، رتبه بالا در بیکاری و طلاق، مهاجرت جوانان از استان گیلان به سایر نقاط کشور می‌باشد ازجمله شواهد و قرائن مترتب بر آن می‌باشد.

لذا سؤال آغازین و اصلی این همایش که به دنبال پاسخ می‌باشد این است که: چگونه می‌توان با همکاری و هم‌افزایی سازمان‌های متولی اصلی اقتصاد مقاومتی در خارج و داخل سپاه استان از ظرفیت بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی مانند فرهنگ‌سازی، هم‌افزایی، ایجاد اشتغال پایدار، مردمی کردن اقتصاد مقاومتی، شبکه‌سازی زنجیره تولید عرضه- فروش، تولیدات کشاورزی، صنایع تبدیلی، گردشگری و حمل‌ونقل بهره‌گیری بهینه نمود؟ تا از گسترش آسیب‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی در استان جلوگیری نمود.

اهمیت و ضرورت:

اهمیت:

با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در سالیان اخیر که عناوین سال‌ها را به اقتصاد اختصاص داده‌اند و به‌طور بارز از سال 1388 به تبیین اهمیت آن پرداخته‌اند؛ بطوریکه از 12 شاخص و محورهای مهم و مؤثر جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، 6 محور آن به دستگاه‌ها و نهادها و 6 محور و شاخص آن معطوف به نقش مردم در این حوزه است. (فرمایشات مقام معظم رهبری 1/1/1388) استان گیلان با توجه به ظرفیت‌ها و عرصه‌های در اختیار طبیعی و انسانی و با داشتن بیش از یک‌سوم جمعیت بسیج در استان می‌تواند نقش اساسی و پیش برندگی و پیش‌روندگی در راستای تحقق فرمایش معظم له داشته باشد. لذا درصورتی‌که سازمان‌های متولی استان عملکرد مناسبی در بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها داشته باشند و با همدلی و هم‌افزایی و ارتباط مطلوب‌تر و هدفمند می‌توانند با ایجاد فرهنگ‌سازی مناسب و تجمیع منابع مالی و تجهیزاتی و مشارکت هوشمندانه‌تر در این حوزه ضمن تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در راستای اقتصاد مقاومتی، موجب تحقق عمق‌بخشی داخلی در استان و ملموس بودن فواید مادی و معنوی با کاهش بیکاری، رفع رکود، رفع گرانی، رفع بخش‌های قابل‌ملاحظه¬ای از آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق و... خواهد بود.

در این راستا با توجه به اهمیت موضوع و تلاش در جهت دستیابی به الگوهای بومی پیشرفت، از اساتید و پژوهشگران محترم دعوت بعمل می آید ما را در جهت دستیابی به اهداف همایش ملی تحقق اقتصاد مقاومتی در گیلان همراهی نمایند.

 
 

:: تماس با ما

 

رشت، فلکه گاز، کوچه عمادیه، پلاک 16- سازمان بسیج اساتید استان گیلان

تلفن : 01333471214

فکس : 01333471214

صندوق پستی / کد پستی :4145684355

 
 

 

 

www. ncrmeg.ir

 

 
 
 
تاریخ: 1398/05/05
تعداد بازدید: 38
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به پارك علم و فناوري گيلان ميباشد.
Powered by DorsaPortal