۱۳۹۸/۳/۲۹
ورود کاربران English
شرح خبر
1397/03/07
مراسم توديع و معارفه رئيس پارك علم و فناوري گيلان مراسم توديع و معارفه رئيس پارك علم و فناوري گيلان
 
 

مراسم توديع و معارفه رييس پارك علم و فناوري گيلان صبح روز دوشنبه 7 خردادماه، با حضور معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد. در اين جلسه علي باستي به‌عنوان رييس جديد پارك علم و فناوري گيلان معرفي شد.

 

دكتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در مراسم توديع و معارفه رييس پارك و علم فناوري گيلان گفت: دكتر متقي طلب فردي بسيار پركار و پرتلاش بود و كيفيت كار براي وي بسيار مهم بود.

 

وي افزود: پژوهش از آموزش پيچيده‌تر است و تقريباً تمام جوارح كشور بايد در اين حوزه فعال باشند تا نتايج موفق حاصل شود.

 

برومند ادامه داد: فناوري عملاً باعث شده هزينه براي اشتغال پايين بيايد. و بابيان اينكه پژوهش موتور محركه اقتصادي كشورها شده است، خاطرنشان كرد: همه حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي براي توسعه درگير پژوهش خواهند بود.

 

وي ادامه داد: پارك علم و فناوري از مناطق مهم كشور براي توسعه محسوب مي‌شود و دكتر باستي مسئوليتش در حوزه پارك بسيار سنگين است. انتظار داريم تيم افراد آشنا با كارآفريني در استان توسعه پيدا كند. گيلان در اين خصوص كمبود دارد.

 

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم ارتباط پارك با دانشگاه‌ها را ضروري دانست و افزود: ازاين‌پس پارك علم و فناوري گيلان با دانشگاه‌ها تعامل بيشتري داشته باشد. تحقق اين امر در استان براي وزارت علوم از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. و ادامه داد: تعامل پارك علم و فناوري گيلان با مسئولين استان بايد افزايش يابد و از آنچه در استان وجود دارد بايد بهره بگريم.

 

وي تأكيد كرد: دكتر باستي جانشين پروري را از فردا در اولويت كارهاي خود قرار دهد و در بزرگ كردن تيم‌هاي جديد از دانشگاه‌ها و شهرستان‌ها تلاش زيادي داشته باشد. و جوانان در پارك علم و فناوريمي‌بايستي در فضايي سالم شاداب و پر از نشاط كار كنند.

 

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم خواستار شد تا مسئولين ذي‌ربط تمام تلاش خود را براي خوشحال كردن مردم انجام دهند زيرا زندگي بهتر و باكيفيت‌تر حق مردم است.

 

مجيد متقي طلب در مراسم توديع خود كه امروز در سالن اجتماعات پارك و فناوري گيلان برگزار شد، گفت: موفقيت توفيقي الهي است كه نصيب انسان مي‌شود. و تصريح كرد كه رويه ما اين بود كه هرگز از عدل و انصاف خارج نشويم.

ايشان بابيان اينكه گيلان بايد در فناوري‌ها براي كشور الگو شود، خاطرنشان كرد: 15سال براي رونق بازار تلاش كرديم. از ابتدا فقط ساختمان دفتر علمي و پژوهشي را تحويل گرفتيم و بايد يم مركز رشد شروع كرديم.

 

متقي طلب با اشاره به اينكه طي دوران مديريتي‌ام فقط دو سال از 82 تا 84 بدون دغدغه كاركردم، خاطرنشان كرد: برخي افراد براي منافع شخصي‌شان نگذاشتند ساختار و اهداف پارك علم و فناوري محقق شود.

 

وي تصريح كرد: در دولت تدبير و اميد دست همكاري به‌سوي همه دراز كرديم و خوشبختانه با استقبال هم مواجه شديم. كه حاصل آن در حال حاضر 9 مركز رشد و 41 كانون خلاقيت در استان است.

 

او گفت: 300 شركت و موسسه در ساختارهاي مختلف فعاليت دارند و حتماً بايد ساختار پارك با دانشگاه منسجم باشد و بدون اين هماهنگي فعاليت‌هاي مجموعه معني ندارند.

 

 

متقي طلب به برگزاري فن بازار ها در استان و كشور اشاره كرد و گفت: هدف ما اين بود ساختاري در جهت اهداف و رشد كشور را روبه‌جلو ببريم.

 

متقي طلب افزود: در حال حاضر 18 كشور عضو شبكه پارك‌هاي علم و فناوري كشور هستند. همچنين 2هزار مترمربع فضاي كالبدي در استان در دست احداث است وكمك به جوانان در اولويت كاري‌ام بود چون اينجا نقطه اميد جوانان است.

 

علي باستي در مراسم معارفه خود به‌عنوان رييس پارك علم و فناوري گيلان گفت: طبق اهداف سند چشم‌انداز بايد جهش نرم‌افزاري در كشور به وجود بيايد تا در منطقه الگو باشد.

 

وي افزود: در سياست اقتصادي به شركت‌هاي دانش‌بنيان اهميت داده‌شده و ما بايد زيرساخت‌ها را فراهم كنيم.

 

 

 

او ادامه داد: محيط داخلي پارك علم و فناوري گيلان داراي شدت و ضعف‌هاي مختلف است و براي تقويت خوبي‌ها و برطرف شدن نقص‌ها برنامه‌ريزي دارم. يكي از برنامه‌هايم اين است كه از شوراي پارك و خرد جمعي بايد بهره بيشتري ببريم.

 

وي عدم وجود صندوق پژوهش در استان را يكي از دغدغه‌هاي پارك علم و فناوري در گيلان دانست و افزود: به جد پيگيري مي‌كنم تا گيلان نيز از اين صندوق بهره‌مند شود.

 

باستي با اشاره به اهميت تقويت ارتباطات پارك علم و فناوري با ديگر كشورها گفت: گيلان در موقعيت جغرافيايي مناسب قرارگرفته است. اين استان داراي مزيت‌هايي چون شيلات، گردشگري، جنگل و انرژي است كه بايد مورد توجه بيشتري باشد.

 

باستي خاطرنشان كرد: توسعه زيرساخت‌هاي پارك، تهيه نقشه جامع زيرسازي پارك، تأسيس مناطق ويژه علم و فناوري در استان، توسعه سرمايه انساني باهدف باز طراحي فضاي جديد پارك، پياده‌سازي مديريت مشاركتي، توانمندسازي نيروها و برون‌سپاري كارها و همچنين ارتقاي توسعه الكترونيك را در برنامه داريم.

 

وي جذب توسعه منابع مالي و پژوهشي را يكي ديگر از برنامه‌هاي كاري خود عنوان كرد و گفت: شناسايي خيرين در اين خصوص حتماً انجام خواهد شد و بايد از صندوق‌هاي موازي دولتي كه به كارآفرينان كمك مي‌كنند، بهره ببريم.

 

بايستي گفت: ايجاد سايت چندزبانه و افزايش ارتباط با كشورهاي حاشيه خزر به‌خصوص كشور آذربايجان از ديگر برنامه‌هاي جديد سازمان پارك علم و فناوري خواهد بود.

 

وي افزود: توسعه نظام علمي و فناوري بومي بر اساس رسالتمان بايد انجام شود.

وي افزود: لازم است پارك زيرساخت‌هاي اساسي براي شركت‌ها تبديل شود و همچنين حلقه قدرتمندي بين صنعت و پارك علم و فناوري در گيلان ايجاد شود.

 

در ابتداي اين مراسم، آقاي مهندس تكريمي معاون پشتيباني پارك علم و فناوري گيلان با اشاره به خدمات ارائه‌ شده دوران مسئوليت متقي طلب اظهار كرد: نمي توان دو دهه خدمت يك مسئول را در عرض چند دقيقه بيان كرد.

 

تكريمي با بيان اينكه مديريت پارك عظيم علم و فناوري خون و دلها خوردن دارد افزود: پارك علم و فناوري گيلان نه تنها در كشور بلكه در منطقه حرف براي گفتن دارد.

 

وي با اذعان به اينكه متقي طلب به گفته مسئولان پارك و علم و فناوري كشور داراي سبك و ايده است گفت: اگر شاخص هاي توسعه اي و پيشرفت وزارت علوم باشد متقي طلب از مديران موفق در پارك بوده است.

 

در ادامه نماينده شركت‌هاي فناور و دانش بنيان پارك علم و فناوري گيلان نيز در اين مراسم اظهار كرد: خدماتي كه در دوره رياست متقي طلب در حوزه فناوري و دانش بنيان در كشور و منطقه براي شركت‌ها فراهم شده جاي تشكر دارد.

 

كاظمي با اشاره به سرمايه اندك شركت‌ها و رشد كنوني آنها گفت: شركت‌هاي رشد و فناوري در گيلان با سرمايه‌هاي اندك كار خود را آغاز كردند و با حمايت‌هاي ويژه رييس پارك علم و فناوري اكنون به شركت‌هاي موفق تبديل شده‌اند.

 

علي باستي داراي دكتري تخصصي مهندسي مكانيك گرايش ساخت و توليد بوده و هم اكنون عضو هيات علمي دانشگاه گيلان است. از وي بيش از 50 مقالات علمي پژوهشي منتشر شده و هم‌اكنون مسوليت معاونت دانشجويي دانشگاه گيلان را از سال 93 عهده دار است.

 

در سوابق كاري رئيس جديد پارك علم و فناوري گيلان مسئوليت هايي نظير دبيري معاونين آموزشي دانشگاههاي منطقه دو كشور و معاونت پژوهشي دانشكده فني دانشگاه گيلان از سال 93 ديده مي شود.

 

گفتني است مجيد متقي طلب از سال 1381 مسئوليت اين پارك را برعهده داشت و چهار سال پيش تر از آن نيز مسئول مركز پژوهش فناوري گيلان بوده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید : 518
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به پارك علم و فناوري گيلان ميباشد.
Powered by DorsaPortal