ورود کاربران English
شرح خبر
1396/05/19
گزارش عملكرد پارك علم و فناوري گيلان يازدهمين جلسه‌ي ستاد اقتصاد مقاومتي با حضور استاندار گيلان

گزارش عملكرد پارك علم و فناوري گيلان يازدهمين جلسه‌ي ستاد اقتصاد مقاومتي با حضور استاندار گيلان

 


 

روز چهارشنبه 18 مردادماه 1396 و در يازدهمين جلسه‌ي اقتصاد مقاومتي استان كه با حضور استاندار گيلان برگزار شد، دكتر متقي طلب گزارش عملكرد پارك علم و فناوري گيلان در خصوص اقتصاد مقاومتي را ارائه نمود.

 

دكتر محمدعلي نجفي در اين جلسه با بيان اينكه طي سال‌هاي اخير به موضوع با اهميت آبزي پروري در گيلان به خوبي پرداخته شده است افزود : در اين بخش ظرفيت‌هاي عظيمي وجود دارد كه نيازمند توجه بيش از پيش است.

 

وي بر لزوم تسريع همكاري بانك در پرداخت تسهيلات طرح ماهيان خاوياري تأكيد و تصريح كرد : تاكنون 8 طرح به تصويب رسيده و 3 طرح ديگر نيز در حال بررسي است.

 

استاندار گيلان با قدرداني از همكاري محيط زيست در موضوع پرورش ماهي در قفس گفت: همانگونه كه تاكنون گيلان در اين بخش پيشتاز بوده در ادامه نيز بايد تلاش شود سرمايه‌گذاران بخش خصوصي معطل نشوند.

 

 

استاندار با قدرداني از حضور جدي مديران در جلسات اقتصاد مقاومتي اظهار داشت : جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي و كارگروه رفع موانع توليد در يك راستا هستند كه بايد با جديت موضوعات بررسي و اقدام شود.

 

دكتر نجفي با اشاره به اينكه در پارك علم و فناوري اتفاقات خوبي در حال انجام است گفت : گيلان در اين بخش با دارا بودن نيروهاي فارغ التحصيل پتانسيل بسيار خوبي دارد كه بايد از آن ظرفيت استفاده كند.

 

پيش از سخنان استاندار گيلان و در ابتداي اين نشست ، دكتر متقي طلب رييس پارك علم و فناوري گيلان گزارشي از اقدامات انجام يافته سال 95 و برنامه هاي سال 96
پارك علم و فناوري گيلان بر مبناي نظام يكپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي استان گيلان براي حاضرين ارائه نمود.

 

ايشان با اشاره به بسته‌هاي پنجگانه رونق توليد ملي، به معرفي پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي پارك علم و فناوري گيلان در سال 1396 پرداخت و ضمن معرفي اجمالي برنامه‌ها و اقدامات پارك علم و فناوري گيلان در خصوص هر يك از برنامه‌هاي مرتبط با بسته ارتقاي توان توليد ملي، چند دستاورد شركت هاي فناور را به عنوان مصاديق و اقدامات انجام شده معرفي و ارائه نمود.

 

ايشان راه‌اندازي مركز رشد واحدهاي فناور بيوتكنولوژي كشاورزي منطقه شمال كشور را به عنوان يكي از پروژه‌هاي پيشنهادي اقتصاد مقاومتي پارك علم و فناوري گيلان در سال 1396 اعلام كرد و گفت: با استفاده از منابع و زيرساخت موجود و در اختيار پژوهشكده بيوتكنوژي كشاورزي منطقه شمال كشور، اين مركز به عنوان پروژه مركز رشد فناوري‍‌هاي نوين در نيمه اول سال 1396 راه اندازي شد و براي آن تا پايان امسال استقرار 5 شركت فناور را پيش‌بيني مي‌كنيم.

 

رييس پارك علم و فناوري گيلان با اشاره به حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان و ارتقاي 100 درصدي ميزان اشتغال مستقيم و درآمد شركت‌ها، به عنوان يكي از برنامه‌هاي مرتبط با ارتقاي توان توليد ملي، گزارشي از روند حمايت‍‌هاي انجام شده پارك علم وفناوري گيلان و هزينه سرانه ايجاد اشتغال ، ارائه نمود وي در اين‌باره گفت: با توجه به اعتبارات حمايتي پرداخت شده توسط پارك به شركت‌هاي فناور و دانش‌بنيان كه موجب اشتغال 790 نفر را فراهم نموده است ، هزينه سرانه ايجاد اشتغال در پارك علم و فناوري گيلان 157 ميليون ريال خواهد بود.

 

رييس پارك علم و فناوري گيلان ادامه داد: يكي ديگر از برنامه‌هاي مرتبط با بسته ارتقاي توان توليد ملي، تقويت تشكل‌هاي صادراتي تخصصي، حمايت از تشكيل و توسعه شركت‌هاي بزرگ صادراتي و شركت‌هاي مديريت صادرات مي‌باشد كه پارك علم و فناوري گيلان با ايجاد كنسرسيوم صادرات كالا و خدمات دانش بنيان متشكل از 25 شركت فناور و دانش بنيان و شركت‌هاي خدمات بازرگاني و صادراتي به منظور صادرات به ويژه به كشورهاي مشترك المنافعCIS، در اين مورد هم اقدام نموده است.

 

وي در خصوص برنامه هاي صادرات كالاها و خدمات شركت هاي فناور ادامه داد: فعاليت كميسيون‌هاي مشترك اقتصادي با طرف‌هاي خارجي و كميته‌هاي بازرگاني مربوط، در جهت توسعه صادرات كالاها و خدمات از ديگر برنامه مرتبط با بسته ارتقاي توان توليد ملي مي‌باشد كه با تسهيل معاملات فروش خدمات و محصولات شركت‌هاي فناور و دانش بنيان پارك‌هاي علم و فناوري كشور و بهره‌گيري از ظرفيت دبيرخانه شبكه پارك هاي علم و فناوري كشورهاي اسلامي(INSTP) و بانك توسعه اسلامي توانستيم اقداماتي در راستاي تحقق برنامه مرتبط با بسته ارتقاي توان توليد ملي را صورت دهيم.

 

ايشان در ادامه گزارش خود پذيرش و استقرار 6 شركت ارائه خدمات در حوزه‌هاي مشاوره آموزشي، مديريت پروژه، مطالعات امكان سنجي فني، مالي و اقتصادي، بازاريابي، توسعه كسب و كار را  از ديگر اقدامات انجام شده است پارك اعلام و در همين راستا برگزاري 11 رويداد (استارتاپ گرايند و استارتاپ ويكند) در سال 1395، را مصداقي از اقدامات انجام شده اعلام نمود.

 

وي در ادامه گفت: ساخت دستگاه كالر سورتر چاي (به صورت مشترك با يك شركت خارجي) كه توسط شركت آوين پژوهش دانش و صنعت برنر گيل، طراحي و ساخته شده است كه يك نمونه از انتقال فناوري و بومي‌سازي فناوري و دستاورد‌هاي فعاليت خوشه صنعتي شاليكوبي است كه خوشبختانه تا كنون در 11 كارخانه چاي استان گيلان نصب و راه اندازي شده است.

 

در اين گزارش با اشاره به شاخص هدف كمي استان در رابطه با پروژه توانمندسازي شركت‌هاي دانش‌بنيان تا پايان سال 1396 بر اساس مصوبه كارگروه توسعه شركت‌هاي دانش بنيان استان آمده است كه 130 شركت دانش بنيان جديد طي دوره 10 ماهه آذر 95 لغايت شهريور 96 بوده كه سهم پارك علم و فناوري گيلان 10 شركت دانش بنيان جديد مي‌باشد كه از اين سهم، تعداد 47 شركت در فضاهاي كاري پارك علم و فناوري گيلان تا كنون مستقر شده‌اند.

 

در پايان اين گزارش دكتر متقي طلب مساعدت دستگاه هاي دولتي در پرداخت مطالبات شركت هاي فناور و دانش بنيان را از انتظارات پارك علم و فناوري گيلان اعلام كرد و گفت: حمايت از توليدات شركت هاي فناور و دانش بنيان و همكاري موثرتر نهاد هاي استان مانند سازمان امور مالياتي و سازمان تامين اجتماعي در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي تاثير بسزايي دارد.

 

با اشاره به بسته‌هاي پنجگانه رونق توليد ملي، در زير ضمن معرفي پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي پارك علم و فناوري گيلان در سال 1396 ، 25دستاورد شركت‌هاي فناور را به عنوان مصاديق و اقدامات انجام شده و قابليت‌هاي توسعه در راستاي تحقق برنامه مرتبط با بسته ارتقاي توان توليد ملي معرفي مي گردد.

نام حوزه ارتقاي توان توليد ملي

نام شركت فناور

نام محصول

در حوزه ارتقاي بهره‌وري انرژي، كاهش شدت مصرف ، انتقال و بومي سازي فناوري

شركت زرآب

فناوري اطلاعات داده محور به منظور پايش فني و مهندسي طرح هاي عمراني و صنعتي

شركت صنعت و تجارت توسكا

طراحي سيستمهاي برنامه پذير در راستاي بهينه سازي مصرف انرژي

شركت پارس فناوران آريا

طراحي سيستمهاي برنامه پذير در راستاي بهينه سازي مصرف انرژي

شركت تجهيز گستر آزما

توليد انواع دستگاه ديونايزر آزمايشگاهي و صنعتي

شركت آزمون الكترونيك خزر

طراحي و ساخت انواع سيستم هاي هوشمند مبتني بر الكترونيك، مخابرات و نرم افزار

هسته فناور واقف

نشانگر هوشمند شبكه نوزيع برق

شركت توليدي مهندسي شعله صنعت

توليد مشعل براي كوره‌هاي صنعتي

توسعه و فرآوري گياهان دارويي

شركت پيشگامان زرين روغن

توليد نيمه صنعتي روغن بذر چاي و محصولات جانبي

شركت مروجين كشت شمال

كشت و فرآوري فيزيكي گياه دارويي تانازوتاما

شركت گلساران شمال ايرانيان

كشت و توليد گياه استويا

شركت افشانه گياه خزر

توليد افشانه حشره كش گياهي

توسعه ظرفيت توليد واكسن، محصولات زيستي، ملزومات و تجهيزات پزشكي

شركت سامانه پايش سلامت

واكسن و كيت هاي تشخيص دامپزشكي

شركت ريز جلبكي پارسيان

توليد كنستانتره ميكرو جلبكي بومي جهت مصارف پرورش آبزيان،دام و طيور   

شركت واكسن فناور پارس

آزمايشگاهي بذر واكسن آنفلوآنزاي طيور H9N2 بر مبناي توليد بذر با دانش ژنتيك معكوس

گروه صنعتي ابداع گران سلامت نيروانا

انواع لوازم يك بار مصرف پزشكي،بهداشتي و آرايشي و غذايي

شركت زيست فراورد پارس

توليد كيت هاي تشخيص طبي-

تقويت خوشه­ هاي صنعتي و شبكه سازي و به هم رساني كسب و‌كارها

اجراي 10 پروژه توانمندسازي فني و اجرايي ذي نفعان خوشه، ارتقا و بهينه سازي فني صنايع تبديلي عضو / ذينفع خوشه ها

توسعه و نفوذ فناوري در حوزه آب و برق با محوريت استفاده از فناوري‌هاي نوين

شركت هوشمند افزار كار پيرا

طراحي و توليد سامانه هاي سنجش، قرائت، جمع آوري داده، تحليل و مديريت كنتورهاي مختلف              

شركت آبزاي شمال

احياي چاه هاي آب عميق و نيمه عميق با استفاده از فناوري نوين

شركت سيال ابزار دقيق ميهن

طراحي و ساخت آنالايزرهاي كنترل كيفي سيالات

شركت مهر كبودان ديلم

طراحي و ساخت ملزومات نوين صنايع آب و نفت       

شركت ثمين صنعت كاسپين

اتوماسيون تثبيت فشار خطوط آب

شركت آب رايان

طراحي و توليد هيترهاي كم مصرف گرمايشي و پكيج هاي تصفيه صنعتي آب و پساب           

 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید : 259
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات ( 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal