۱۳۹۹/۹/۷
ورود کاربران English
درباره گيلان
 
گيلان
 
 
 
 
 
استان گيلان، از استان‌هاي شمالي ايران به مركزيت كلانشهر رشت است. لغت‌نامه دهخدا، واژهٔ گيلان را برگرفته از «گيل»، به‌اضافهٔ پسوند مكان «ان»، به معناي محل سكونت گيل‌ها دانسته و افزوده‌است كه صورت اين واژه در زبان پهلوي، گِلان (Gelan) و نزد يوناني‌ها گِلاي (Gelae) بوده‌است.

اين استان، از شمال به درياي خزر و كشور آذربايجان، كه از طريق آستارا با آن داراي مرز بين‌المللي است، از غرب به استان اردبيل، از جنوب به استان زنجان و قزوين و از شرق به استان مازندران محدود مي‌شود. مساحت گيلان 14٬044 كيلومترمربع و جمعيت آن طبق سرشماري 1391، 2،480٬874 نفر است.
 طبيعت گيلان، پوشيده از جنگل و داراي آب و هواي معتدل و مرطوب است. اين استان شامل مناطق سرسبز شمال غربي رشته‌كوه البرز و بخش غربي كرانه‌هاي جنوبي درياي خزر است.
 
گيلان دهمين استان پرجمعيت و بيست و هشتمين استان وسيع ايران است. تراكم جمعيت در اين استان با 177 نفر در هر كيلومترمربع جايگاه سوم را در ايران دارد. كلانشهر رشت با داشتن 46 درصد جمعيت كل استان، مركز و پرجمعيت‌ترين شهر استان گيلان و دوازدهمين شهر پرجمعيت ايران و پرجمعيت‌ترين شهر سه استان ايران در ساحل درياي خزر است. از ديگر شهرهاي پرجمعيت اين استان مي‌توان به ترتيب به شهرهاي بندر انزلي، مهمترين بندر ايراني در حاشيه درياي خزر، لاهيجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، فومن و اشاره كرد.

كليه حقوق اين پايگاه متعلق به پارك علم و فناوري گيلان ميباشد.
Powered by DorsaPortal