ورود کاربران English
عنوان صفحه
نيروگاه برق خورشيدي جيبي
نيروگاه برق خورشيدي جيبي
نيروگاه برق خورشيدي جيبي

يك نيروگاه برق خورشيدي جيبي، طراحي و توليد شارژر خورشيدي جيبي و مقاوم به ضربه و آب

 

 

طراحي و توليد شارژ‌هاي خورشيدي توسط دو تن از نوآوران به مرحله توليد رسيد.

آقايان توفيق رؤفي و مهران محمدي فرد، كار خود را از سال 1392 شروع نمودند و با توجه به رشته‌هاي تحصيلي خود (مهندسي برق و فيزيك دانشگاه گيلان) تحقيقات را بر روي انرژي‌هاي نو و بطور خاص انرژي خورشيدي شروع كردند.

 

به همين بهانه گفتگويي با طراحان اين محصول انجام شده كه در ادامه آمده است.

 

بطور خلاصه فعاليت خودتان را معرفي نماييد.

نام شركت ما " هورسان خلاق ايده سازان " است. همانطور كه از نامش معلوم است ما سازنده طرح‌ها و ايده‌هاي نو هستيم. بصورت كاملا تخصصي در بحث انرژي خورشيدي جزء چند شركت بومي تخصصي در اين حوزه و در حال فعاليت هستيم.

بيش از 100 كيلووات پروژه‌هاي كوچك برق رساني شخصي و روستايي داشته‌ايم، چندين پروژه بزرگ و كوچك نيروگاه خورشيدي انجام داده‌ايم. با شركت توانير و پدافند غيرعامل و شهرداري‌ها و ... در حال همكاري هستيم.

 

چطور به اين كار روي آورديد و اين ايده به ذهن شما آمد؟

-        در بين سال هاي 92 تا 96 كه عمده فعاليتمان برق خورشيدي و نيروگاه‌هاي كوچك و بزرگ خورشيدي بود، اين ايده به ذهنمان رسيد كه چرا اين نيروگاه‌هاي خورشيدي را براي مصارفي چون شارژر انواع گوشي و لپ تاپ و تبلت و ... كوچك نكنيم تا درون جيب يا كيف يا هر جاي ديگري با كمترين وزن ممكن قابل استفاده باشد؟

سپس با امكانات و مواد اوليه‌اي كه در داخل كشور وجود داشت، چند نمونه اوليه را آماده كرديم، نتيجه تست‌هاي اوليه خوب بود كه بعد از آن به سراغ پارك علم و فناوري گيلان رفتيم و به عنوان يك شركت فناور پذيرش و با حمايت‌هاي پارك توانستيم نمونه‌هاي اصلي آماده براي بازار را بسازيم و در حال حاضر نيز محصولات روانه بازار شده و آماده توليد سفارشي محصولمان هستيم.

 

 كاربري هاي اين محصول كدام است و از نظر فني چه مشخصاتي دارند؟

-        اين محصول براي انواع مصرف كننده‌ها طراحي شده، به همين دليل از نظر قدرت و وزن و اندازه و مشخصات فني متفاوت و متنوع است. و محصولات مختلفي داريم. براي مثال براي شارژر يك گوشي اندازه 15در50 سانتي‌متردر حالت بازشده و اندازه 15در5 سانتي متر در حالت بسته شده با وزن 350 گرم را طراحي و توليد كرديم و همچنين شارژر لپ تاپ كه اندازه باز شده آن 30در60 و اندازه بسته شده آن 30در15 با وزن 1250 گرم مي باشد. البته ولتاژ هاي 5 و 7 و 9 و 12 و 18 و 24 ولت و جريان هاي 1 تا 5 آمپر و توان 5 وات نيز طراحي نموده ايم و آماده توليد هستند و توان طراحي و توليد توان هاي سفارشي نيز داريم.

 

آيا سفارشي هم داشته و محصول شما وارد بازار شده است؟

 

در مرحله اول حضور در بازار موفق بوديم اما اكنون به دليل نوسانات شديد ارزي و پولي، براي تامين مواد اوليه با مشكل مواجه شديم و به همين دليل منتظر بهبود شرايط براي خريد مواد اوليه و توليد انبوه محصول هستيم.

 

قيمت تمام شده اين نوع شارژرها چقدر است؟

-        با توجه به موضوعاي مانند نرخ ارز و تفاوت بسيار زياد قيمت مواد اوليه (در حال حاضر) و همچنين با توجه به نوع شارژر و مشخصات، قيمت‌ها متفاوتند اما مي‌توانم بگويم يك نمونه متوسط آن از قيمت يك پاور بانك در بازار كمتر است. البته هزينه ساخت سفارشي، قطعا متفاوت تر از اين خواهد شد.

 

مزيت‌هاي رقابتي طرح شما چيست؟

-        مهمترين موضوع اين است كه اين طرح اولين بار در كشور نمونه سازي و توليد شده است و سعي كرديم تا كيفيت بالا قابل رقابت با محصولات مشابه را حفظ كنيم تا بتوانيم مزيت رقابتي بيشتري ايجاد كنيم.

 

آيا حمايت كننده و يا سرمايه گذاري داشته ايد؟

-        جز پارك علم و فناوري گيلان خير. البته هم اكنون براي جلب سرمايه گذار و مشاركت در توليد تمايل زيادي داريم و همچين نيازمند همكاري و مشاركت در بخش توليد و فروش هستيم و اميدوارم بتوانيم قبل از آنكه نمونه‌هاي بي‌كيفيت خارجي وارد كشور شوند توليدات و محصولات مناسبي را روانه بازار نماييم.

 

حمايت هاي از جانب خانواده و يا دوستان وجود داشته ؟

-        بله. اما به حمايت‌هاي بيشتر از خانواده و دوستان نياز است تا يك بخش توليدي بتواند به ثمر بنشيند.

 

در حال حاضر چند نفر در شركت شما مشغول به كار هستند؟

 

در حال حاضر بيش از 4 نفر به طور مستقيم و بيش از 5 نفر بطور غير مستقيم مشغول به كار هستند.

 

 

 

تصاوير مختلف از طراحي، محصول، محل كار و كارگاه

 

 

تاریخ: 1397/05/06
تعداد بازدید: 20
Powered by DorsaPortal